Haber

Taylor Swift neden çevreyi kirleten Amerikan yıldızlarının başında geliyor?

Sıralama, Yard tarafından 1 Ocak ile 19 Temmuz 2022 arasındaki ünlü uçuşlara göre derlendi. Bu çalışma, büyük karbondioksit emisyonu nedeniyle özel jetlerin düzenli kullanımının ciddi sonuçlarını vurgulamayı amaçlamaktadır.

Toplamda 1500 uçuş incelendi, uçuş başına ortalama karbondioksit emisyonu 3.37 bin ton, ortalama bir kişi yılda 7 tondan fazla üretmiyor.

BBC'ye göre, yolcu başına en zararlı maddeyi özel jetler yayar. Bazen, ünlülerin daha sürdürülebilir bir alternatif yerine inanılmaz kısa uçuşları tercih ettiği noktaya geliyor. Ortalama uçuş süresi yaklaşık 72 dakikaydı ve uçağın kat ettiği ortalama mesafe 107 kilometreydi!


CO2 emisyonları ile atmosferi en çok kirleten yıldızların anti-reytinginde Taylor Swift birinci oldu. Yard'a göre, Taylor'ın özel jeti yaklaşık 170 uçuş yaptı ve toplamda yaklaşık 16 gün havada kaldı.

Analistler, pop yıldızının toplam uçak emisyonlarının yaklaşık 8293 ton olduğunu hesapladı, bu da sıradan bir insanın yıllık karbondioksit emisyonundan 1185 kat daha fazla! Taylor'ın 2022'de kaydedilen en kısa uçuşu, Missouri'den Nashville'e sadece 36 dakikaydı.


Floyd Mayweather, anti-reytingde ikinci sırada. Hiçbir ünlü onun kadar uçamaz - ayda ortalama 25 veya bu yıl 177. Atmosfere salınan karbondioksit miktarı 7077 ton oldu. Bu, ortalama bir insanın bir yılda atmosfere saldığından 1011 kat daha fazladır. Mayweather tarafından kaydedilen en kısa uçuş sadece 10 dakika sürdü.

Rapçi Travis Scott, ilk on anti-reytingi tamamladı, ancak uçuşları sosyal ağlarda hararetli tartışmalara neden oldu. Birçoğu, çevreye yönelik bu tutumdan rahatlık lehine öfkeleniyor. Yard'a göre, şarkıcının ortalama uçuşu sadece 11 kilometre, bu da sıralamadaki en kısa mesafe! Oysa sevgilisi Kylie Jenner'ın ortalama uçuş süresi 24,5 dakika kadar kısa olabiliyor.