Haber

Amerika’da kaç yaşındaki çocukları evde tek başına bırakabilirsiniz?

Ana babanın 8 yaşındaki çocuğunu istemeden evde tek başına bırakıp bütün başka çocuklarıyla Paris’e tatil için gittiği "Evde Tek Başına" adlı popüler Amerika komedisini aramızda hemen hemen herkes gördü. Ancak gerçek hayatta bu ana baba ihmalinden dolayı velayet hakkını kaybedebilirdiler!

Filmin eylemi İllinois eyaletindeki Chicago şehrinde yer alır ve tam bu eyalette 14 yaşından küçük çocuğu tek başına evde bırakmak yasadışıdır… yani en azından şimdilik. Günlerimizde İllinois eyaletinin Temsilciler meclisine bu yaşı 12’ye indirmeye yönelen yasa tasarısı sunuldu.

Her eyaletten çocuğun tek başına kalabildiği yaşlar karşılaştırılırsa İllinois’teki en küçük yaş 14 ve bu herhangi başka ABD eyaletininkinden iki yıl lyüksek.

Bir kimse çocuğunuzun yasadışı olarak tek başına evde bırakıldığını polise ya da örneğin Çocuklar Koruma Hizmetine ihbar ederse inceleme başlar ve sırasında çocuklar, komşular ya da olay üzerine düşüncesi olabilen başka insanlar soruşturulur.

Halbuki ABD’de yaşı kaç çocuğu evde tek başına bırakmanın yasadışı olmadığını belirten genel yasa yok, her eyalet kendi başına karar verir.

Yaşı 14: İllinois
Yaşı 12: Mississippi, Delaware ve Colorado
Yaşı 11: Michigan
Yaşı 10: Washington, Tennessee, Oregon ve New Mexico
Yaşı 9: North Dakota
Yaşı 8: North Carolina, Maryland ve Georgia
Yaşı 6: Kanzas
Sınır yok: 36 eyalet

Bu arada, Ingiltere'de 14 yaşından küçük çocuğu evde tek başında bırakmak cinayettir. Almanya’da da 14 yaşından küçük çocuğu 15 dakika için bile tek bırakmaktan insan hapse girebilir. Demek ki bu yasa sadece ABD’de değil başka ülkelerde de var.