Haber

Uzay yaklaşıyor: Elon Musk, Starship'in Temmuz ayında uçmaya hazır olduğunu duyurdu

Bu, Elon Musk tarafından Twitter'da, SpaceX'in Boca Chica, Teksas'taki uzay üssünden Starship uçuşlarını başlatmasına izin verildiğini söyleyen Federal Havacılık İdaresi'nden (FAA) yayınlanan bir raporun ardından duyuruldu. Ancak, departmandan bir takım ek gereksinimleri yerine getirmeleri gerekecektir.

SpaceX'in kurucusu mutlu haberi tweetleyerek "Starship gelecek ay uçmaya hazır olacak" dedi. Ayrıca Teksas'taki üssü ziyaret etmeyi ve hazırlık çalışmalarının etkileyici bir fotoğrafını çekmeyi başardı:

AP: Elon Musk Twitter

Fütürizme göre, roket Dünya çevresinde bir yörünge uçuşu gerçekleştirecek. SN20 gemisinden sonra, Hawaii Adaları yakınlarındaki Meksika Körfezi'nde kontrollü bir sıçrama yapacak.

SpaceX Starship, Ay ve Mars'a gezegenler arası görevler için tasarlanmış çok işlevli, iki aşamalı süper ağır bir fırlatma aracıdır. Bilim adamlarına göre, gemi 100 kişiye kadar ağırlayabilir.

Bu yılın nisan ayında Musk, şirketin önümüzdeki 5-6 yıl içinde koloni insanları Mars'a göndermeyi planladığını söyledi. Tek yönlü bir uzay uçuşu, ilk nesil kolonistlere yaklaşık 100.000 dolara mal olacak.