Haber

Alevler Kaliforniya ormanlarını sardı: Yosemite Ulusal Parkı tehdit altında

Kaliforniya orman yangınları nedeniyle olağanüstü hal ilan etti. Yosemite Ulusal Parkı yakınlarındaki ormanlık alanlarda şiddetli bir yangın patlıyor. Helikopterler, uçaklar, buldozerler, 281 itfaiye aracı ve 2500'den fazla itfaiyeci yangını söndürmek için çalışıyor. Kırsal kesimden 6 binden fazla kişi tahliye edildi. Yangının şu ana kadar yüzde 10'u kontrol altına alındı.


Yangın, yerel dağlarda yaklaşık 6.000 hektarlık ormanı yaktı ve yerleşim bölgelerine yaklaştı. Acil servislere göre şu anda orman yangını alanı yaklaşık 11.5 bin dönüm.

Kaliforniya'da hava sıcaklığı 40 dereceyi aşıyor ve kuvvetli rüzgarlar nedeniyle alevler çok daha hızlı yayılıyor. Eyalet itfaiyesi, yangını kontrol altına almanın birkaç gün sürebileceği konusunda uyardı.Yangından etkilenen bölgeden gelen görüntüler, hızla yayılan alevlerin neden olduğu yıkımı gösteriyor. Bu kırsal alanın nüfusu yaklaşık 18.000 kişidir. Yangın hızla doğuya yayıldı ve arkasında yıkıcı sonuçlar bıraktı.


Yosemite Ulusal Parkı, Amerika'nın en büyük milli parklarından biridir. Sierra Nevada sıradağlarının batı yamaçlarında yer almaktadır. UNESCO, parka "Dünya Mirası" statüsü verdi. Park, en eskisi iki bin yıldan eski olan dev sekoya korusu ile ünlüdür.


The New York Times'a göre, Temmuz her zaman eyalette tüm yaz süren ve sonbaharda sona eren "geleneksel" yangın mevsiminin başlangıcıdır. Kaliforniya ormanları kurak aylarda hep yanmıştır. On yıl önceki kuraklık sırasında ölen on milyonlarca ağaç, eyalet ormanlarını yangınlara karşı özellikle savunmasız hale getirdi.