Haber

Amerikan evlerinin önündeki asfalt yollar yıllarca nasıl bozulmaz?

Amerikan evlerinin önündeki asfalt yollar yıllarca nasıl bozulmaz?
Filmlerde Amerikalıların evlerinin önündeki kusursuz temiz ve düzenli asfalt yollara ne sıklıkla dikkat ettiniz? Hayatın tamamen aynı olduğuna sizi temin etmek istiyoruz!


Özel evlerin tipik mahalleleri çok bakımlı görünüyor, bu da sizi meraklandırıyor: En sıradan Amerikalıların bile her 3-4 yılda bir yeni asfalt döşemek için yeterli parası var mı? Daha yüksek bir geliriniz varsa, yola fayans veya kaldırım taşı koyabilirsiniz, ancak çoğu insanın sadece asfaltı vardır.


Evin yakınında mükemmel asfaltı korumak için her seferinde yeni bir kaplama yapmanın gerekli olmadığı ortaya çıktı - sadece boyayın! Aslında bu yöntem oldukça pratik ve ekonomiktir. Her üç ila beş yılda bir kaldırım, ona sadece mükemmel rengi veren değil, aynı zamanda yağışın etkilerinden koruyan özel bir bileşimle “boyanıyor”.

Bileşim, özel bir hazneden bir hortum aracılığıyla beslenir, daha sonra tüm yüzeye bir fırça ile dağıtılarak dış etkiyi en aza indiren koruyucu bir tabaka oluşturulur. Özel bir sızdırmazlık maddesi türü olarak adlandırılabilir.


Bu teknoloji çok karmaşıktır. Sadece rayların mükemmel görünmesini sağlamakla kalmaz, aynı zamanda asfalt kaplamanın tahribatını da önler. Farklı üreticilerin, bir formülde mükemmel dengeyi yaratmak için tercih ettikleri ve gizli tutmayı tercih ettikleri bir yolu vardır. Asfalt tedavisi, kar erime oranını ve ortaya çıkan suyun fırtına sistemine akışını büyük ölçüde artırır.


Bu arada, ABD'de yollar sadece siyahla değil, beyazla da boyanıyor! Böylece Los Angeles sakinleri, şehirdeki dayanılmaz sıcaklıkla başa çıkmanın çok alışılmadık bir yolunu buldular. Burada yol yüzeyindeki sıcaklık 55 veya 60 dereceye ulaşabiliyor. Bu nedenle, şehir sakinleri yolları serin tutmak için özel bir yol buldular.


Şehir sokakları, yüzeyleri soğutmak için boyaya benzer özel beyaz bir bileşikle kaplanmıştır. Yöntem, asfaltın sıcaklığını yaklaşık 5 derece düşürmeye ve caddelere bitişik tüm binaları soğutmaya yardımcı oldu.