Haber

Chicago’da 93 kilometrelik bisiklet yolu yapılacak

Grand Rapids Business Journal gazetenin bildirdiğine göre Michigan, Indiana ve Illinois’ten bisikletli insanlar ve yayalar, yakınlarda eyaletlerin sınırlarını Michigan gölünün güney kıyısı boyunca uzanan güzel manzaralı yeşil yolu kullanarak geçebilecekler.

Marquette Greenway Trail projesi 58 millik (ya da 93 kilometrelik) ve Chicago’nun güneydoğusundaki Calumet Parkını Michigan’daki New Buffalo merkeziyle birleştirecek.


Gelecek bisiklet yolu, 2003 yılında başlatılan Indiana gölünün kıyı çizgisi boyunca eski sanayi topraklarının yeniden kullanılması projesinin parçasını oluşturur. Illinois’teki Calumet Parkından Indiana sınırına küçük kesim, hem de yolun Indiana’daki 22 mili artık yapıldı. Başka 32 mil artık planlandı ve geçen yıl verilen 17,8 milyon dolarlık federal hibe suretiyle finanse edildi. 

Michigan’ın güneybatısının planlanması Komisyon yürütme müdürü yardımcısı Marci Hamilton, «Güneybatı Michiganı’nin sakini sık sık Chicago’ya bir günlük yolculuk yaparlar. Bunu bisikletle yapma imkanı şüphesiz elverişli olurdu» diye söylüyor.

Daha önce Lori Lightfoot adlı Chicago belediye başkanının Chicago’ya 2 milyardan fazla dolarlık yeni yatırım planını açıkladığı bilgisini paylaştık.