Haber

ABD'li bilim adamları: Dünyanın ormanları dakikada 16 futbol sahası oranında yanıyor

Global Forest Watch tarafından hazırlanan bir rapora göre, küresel yanmış orman örtüsü alanı son 20 yılda neredeyse %100 arttı. Sadece 2021'de Rusya'da 5 milyon hektardan fazla ağacı yok eden yangınlarla birlikte iklim değişikliği bu yangınların ana nedeni oldu.

Rapor, Global Forest Watch (GFW), Dünya Kaynakları Enstitüsü (WRI) ve Maryland Üniversitesi tarafından oluşturuldu ve üretildi.

© RIA news / Nil Uoters

2021, son 20 yılda kaydedilen en yüksek ikinci orman yangını hasarını gördü ve Portekiz büyüklüğünde bir orman alanının kaybına neden oldu.

Global Forest Watch analisti James McCarthy'ye göre, yangınlar Kanada ve Rusya gibi kuzey ülkelerinde büyük bir sorun haline geldi. Yangınlar, ormanların doğal yaşam döngüsünün bir parçası olsa da, Rusya'da görülen tahribat, daha önce yaşananların çok ötesinde.

Bu yıl alevler Kaliforniya ormanlarını sardı ve Yosemite Ulusal Parkı tehdit altında. Yangın, yerel dağlarda yaklaşık 6.000 hektarlık ormanı yaktı ve yerleşim bölgelerine yaklaştı. 1 Ocak'tan 19 Temmuz'a kadar, eyalet genelinde federal, eyalet ve özel arazilerde toplam 13.594.2 hektar, yani 23 futbol sahası yandı.

© AP Photo / Ringo H.W. Chiu