Haber

New York’ta köpekleri, kedileri ve tavşanları satma yasağı ortaya çıkar

New York’ta köpekleri, kedileri ve tavşanları satma yasağı ortaya çıkar
New York Times gazetesine göre 2024 yılının aralık ayında yürürlüğe konan yasak, insanlıkdışı besleme koşullarıyla suçlanan insanların beslediği hayvanların satılmasını önlemeyi amaçlıyor.

15 Aralık’ta Kathy Hochul adlı belediye başkanı bütün evcil hayvan dükkanlarının kedileri, köpekleri ya da tavşanları satmasını yasaklayan yeni yasayı resmi olarak imzaladı. Bu “yavru köpek çiftliklerine” son verme ve gayriahlaki “çiftçileri” durdurma yöntemidir.

Hochul’un açıklamasına göre, “Bütün New York’ta köpekler, kediler ve tavşanlar onları sevdiği ailelere ve insancil muameleye değer. Bu yasayı imzalamış olmamdan gurur duyuyorum. Bu, bütün eyalette acımaz muamelenın kısaltılmasına ve hayvan refahının korunmasına doğru önemli bir adım”.

Hayvan koruma ve kurtarma organizasyonları bu yasayı çoktan destekliyor. Öte yandan evcil hayvan dükkanları ona karşı çıkıyor. Bazı sahiplere göre bundan dolayı mağazalarını kapatmak zorunda kalacaklar.

Yasa, 2024 yılında yürürlüğe girecek. Evcil hayvan mağazalarının, yerini evcil hayvanların ailelere alınması için kullanma karşılığına hayvan kurtarma gruplarından kirayi almasına izin verecek.