Haber

ABD’deki genç suçluluğu oranı %78 düştü

ABD’deki genç suçluluğu oranı %78 düştü
ABD Adalet Başkanlığı geçenlerde gençlerin yaptığı şiddet suçlar oranının 1994 yılından sonra %78 düştüğünü belirten raporu açıkladı. Bu genç arasında suçluluğun arttığı yaygın fikri ile çelişir.

FBI veri tahliline göre 2020 yılında 17 yaşındaki ve daha küçük yaştakiler cinayetler ve soygunlar gibi şiddet suçlarından dolayı tutuklananların sadece %7’sini oluşturdu.

2020 yılında emniyet görevlileri yaklaşık 424 300 genci tutukladı. Bu geçen yılın sayısından %38 az ve beş yıl önce kaydedilmiş sayıdan iki kat az. Raporda bundan %8’i şiddet suçlarından dolayı tutuklanan gençlerin oluştuğu da açıklandı.

Basına açıklamada ergin olmayan çocuklar işleri ve suçların önlenmesi müdürü ve ABD Adalet müdürlüğü yönetmeni Liz Ryan’ın sözleri alıntılandı: “Bu veriler ümit veren ve gerçekten son otuz yıllar boyunca gelişen eğilimi yansıtır, hem de genç arasında suçluluğun arttığı iddialarına karşı uzun zaman beklenen kanıtı verir”.

Son on yıl içerisinde şiddet suçlarından dolayı tutuklanan gençlerin oranı her suç kategorisinde düştü ve gençlerin şiddet suçlarından dolayı bütün tutuklananların %14’ünü oluştuğu 2010 yılından sonra iki kat azaldı.