Haber

ABD’de yeni bahşiş verme tarzı yayılmakta

ABD şirketlerinin sürekli artan sayısı bahşiş için dijital tabletleri kullanır. Siz siparişinizi kredi kartıyla ya da cep telefonuyla ödeyince kasadaki görevli size birkaç önerilen bahşiş tutarını (%10, %15 ya da %20) aksettiren dokunmatik ekranı gösterir. CNN, tutarı kendi başına yazabildiğinizi ya da hiç bahşiş vermeyebildiğinizi anlatıyor.
Bazı müşteriler ne olursa olsun bahşiş verirler, başkaları da bahşiş vermedikleri zaman utanıyorlar. Bazıları bahşişleri küçükse bile utanıyorlar. Öte yandan 5 dolarlık buzlu kahve alıp bahşiş vermekten vazgeçenler de var, fiyatını yeterli sayıyorlar.

Geçenlerde Starbucks şirketi müşterilere kredi ya da debit kartıyla ödeyerek bahşiş verme imkanını verdi. Bazı kahvecilere göre bahşiş maaşlarını güzelce tamamlar. Buna rağmen onu her zaman vermek gerekli değil.

Pandemi dijital ödemelere geçişi hızlandırdı: mağazalar alışılmış para kutularını dokunmatik ekranlı tabletlere değiştirdi. Ancak bu ekranlar ve dijital ödeme yöntemleri sade bozukluk kutusundan daha yapışkan oldu.

Etiket uzmanlarına göre görevlilerin saat başına maaş aldığı yerlerde, örneğin Starbucks’ta bahşiş verme imkanınız varsa kendi başına karar verip ondan utanmamalısınız. Bahşiş bu görevlilerin gelirlerini arttırmalarına yardım eder ve alkışlanır ama hayır demek de normaldir.