Haber

Güney Dakota'da çok garip şeyler: gökyüzü yeşile döndü

Güney Dakota eyaletinde, Sioux Falls kasabasında, benzersiz bir doğal fenomen gözlemlenebilir. 140 km/s hıza ulaşan uzun bir kasırgadan sonra gökyüzü koyu yeşile döndü. Kullanıcılar şaka yollu bir hava durumu fenomenini, paralel bir dünyada gökyüzünün kırmızı olduğu Netflix'in Stranger Things'indeki "içten dışa" ile karşılaştırdı.


Meteorolog Peter Roger, The New York Times'a yorumunu yaptı ve burada böyle bir olgunun oldukça benzersiz olduğunu iddia etti. Bu, güneş ışığının atmosferdeki farklı parçacıklarla nasıl etkileşime girdiğine ve bunlar arasında nasıl dağıldığına bağlı olarak bir fırtına meydana gelmeden önce veya sonra olabilir. Gökyüzünün bir fırtına sırasında mora dönmesi, hatta gündüzleri tamamen kararması nadir değildir.


Bunun nedeni, kasırga sırasında oluşan yoğun ve ağır bulutların büyük su damlaları ile doldurulması, mavi ve mavi tonlarının ışığını iletenlerdir. Sarı-kırmızı bir gün batımı sırasında yeşilimsi bir renk alabilirler.

Ayrıca Roger'a göre, bir fırtınadaki yeşil gökyüzü, yaklaşan yoğun dolunun bir işareti olabilir. Bu doğru, komşu Minnesota'daki Wilson Gölü kasabasında bir beyzbol topu büyüklüğünde dolu olduğu bildirildi!