Haber

Amerikalılar Amazon alışverişlerinde yılda ne kadar harcıyor?

The Wall Street Journal'a göre, United Parcel Service tarafından yürütülen bir araştırmaya atıfta bulunarak, ABD'de yaşayanların %51'i geleneksel mağazalardan mal satın almaktansa çevrimiçi alışveriş yapmayı tercih ediyor. Ve Amerikalıların %95'i yılda en az bir kez çevrimiçi alışveriş yapıyor.

USA Today'e göre Amazon, 2021'de 14'ten fazla rekabetçi ABD perakendecisinin bir araya gelmesiyle 469 milyar dolar kazandı. Çevrimiçi perakendecinin şu anda ABD'de 163,5 milyon Amazon Prime abonesi ve dünya çapında 200 milyon üyesi var. Şirket her gün 3-4 milyon sipariş işliyor ve 1,6 trilyon dolarlık bir piyasa değerine sahip, bu da onu Apple, Microsoft ve Alphabet'ten sonra ABD'deki dördüncü en büyük şirket yapıyor.

 Amazon Prime nedir?


Bu, abonelerin mağazada mavi Prime rozeti ile işaretlenmiş tüm ürünlerde hızlı ücretsiz gönderim alabilecekleri, şirketin ücretli bir aboneliğidir. Ancak daha da önemlisi, sahipleri indirimlere ve günün ana satışlarına erken erişim sağlar. Ve belirli günlerde yalnızca Prime aboneleri bunlara erişebilir.

Bir Amazon Prime üyeliğinin yıllık maliyeti 139 ABD dolarıdır. Ortalama olarak, her abone yılda yaklaşık 1.400$ harcar. Prime üyesi olmayan üyeler bu miktarın yarısından azını, yani yılda yalnızca 600$ harcar.

 Amazon Prime Day nedir?


Bunlar, sitede genellikle yılda bir kez yapılan büyük ölçekli iki günlük satışlardır. Ancak 2022'de şirket bu tür iki satış gerçekleştirecek. Biri 12 ve 13 Temmuz'da gerçekleşti, diğeri ise sadece Ekim'de olacak.

2021'de Amazon Prime Day satışları 11,2 milyar dolara ulaştı. Karşılaştırıldığında, Kara Cuma 2021'de alışveriş yapanlar çevrimiçi olarak 8,9 milyar dolar harcadı.