Haber

New York, plajlarda ve parklarda sigara içmeyi yasakladı

Lohud'un bildirdiğine göre, 15 Temmuz Cuma günü New York Valisi Kathy Hochul, devlete ait tüm plajlarda ve halka açık parkların çoğunda sigara içilmesini yasaklayan yeni bir yasayı yasalaştırdı.

New York Eyaleti'ndeki neredeyse tüm halka açık yerlerde sigara içmek artık yasaklanacak ve sigara içenler, yasak alanlarda sigara içmek için elektronik cihazları yakarlarsa veya kullanırlarsa 50 dolar para cezasına çarptırılacaklar.

Yeni yasa eyaletin sigara yasağını eyaletteki tüm plajları, tahta kaldırımları, marinaları, oyun alanlarını, eğlence merkezlerini ve kamp alanlarını kapsayacak şekilde genişletiyor.

Devlet Başkanı Kathy Hochul, "Sigara sadece sigara içenleri değil, çevremizdeki herkesi, eyaletimizin güzel kamusal alanlarını seven aileler ve çocuklar da dahil olmak üzere, tehlikeli bir alışkanlıktır" dedi.

Dünyanın her yerinde sigara içenler her yıl yaklaşık 4,5 trilyon sigara izmaritini çöpe atıyor. Bir yasama brifingine göre, tüm halka açık alanlarda, özellikle plajlarda, sigara izmaritleri en büyük çöptür.

"New Yorkluların sağlığını koruyacak ve eyalet çapındaki halka açık parklarda ve plajlarda çöplerin azaltılmasına yardımcı olacak bu yasayı imzalayarak yasalaştırmaktan gurur duyuyorum." — valiyi adresinde paylaştı.